USG
Ultrasonografia, potocznie zwana USG, to bezinwazyjne badanie obrazowe, które wykorzystuje fale ultradźwiękowe do tworzenia obrazów narządów wewnętrznych, tkanek i innych struktur ciała. USG jest jednym z najpopularniejszych badań diagnostycznych, ponieważ jest bezpieczne, nieinwazyjne i nie wymaga podawania znieczulenia.
Badanie USG przeprowadza się za pomocą aparatu USG, który składa się z głowicy emitującej fale ultradźwiękowe i monitora wyświetlającego obrazy. Głowica jest przykładana do skóry pacjenta, a fale ultradźwiękowe przechodzą przez ciało i odbijają się od narządów wewnętrznych. Odbite fale ultradźwiękowe są następnie przetwarzane przez aparat USG i wyświetlane na monitorze w postaci obrazów.
Badanie USG — cena
Jaka jest cena badania USG jamy brzusznej, kolana, piersi albo tarczycy? W wielu przypadkach możemy badanie wykonać na NFZ, potrzebujemy do tego jednak skierowania od lekarza pracującego w gabinecie z podpisanym kontraktem z funduszem. Koszt badania przeprowadzonego w ramach prywatnej opieki zdrowotnej uzależniony jest przede wszystkim od obszaru poddawanego badaniu, ale też szczegółowości opisu, jakiej potrzebuje lekarz zlecający USG. Wybierz na liście województwo oraz miasto, aby wyświetlić najbliższe placówki wykonujące badania USG wraz z ceną.
Badanie USG piersi — cena w prywatnej placówce
Co wchodzi w cenę badania USG tarczycy, piersi, kolana albo jamy brzusznej? Najczęściej koszt obejmuje:
- samo wykonanie badania ultrasonograficznego przez wykwalifikowanego specjalistę (np. radiologa, ginekologa bądź innego specjalistę),
- konsultację lekarską przed badaniem — w celu zapoznania się z historią choroby pacjenta oraz poznania celu badania. Dzięki temu lekarz wie, na co ma zwracać uwagę w trakcie badania;
- interpretację wyników — po badaniu lekarz analizuje uzyskane obrazy, by móc postawić właściwą diagnozę,
- pisemny opis badania — raport zawierający opis stanu badanego narządu lub układu; klasyfikację zmiany wraz z jej dokładną lokalizacją,
- wydruk lub elektroniczny zapis obrazów,
- zalecenia — lekarz może udzielić pacjentowi wskazówek dotyczących dalszej diagnostyki lub leczenia na podstawie wyników badania.
Badania USG znajdują szerokie zastosowanie w takich dziedzinach medycyny jak ginekologia i położnictwo, kardiologia, urologia, gastroenterologia, ortopedia czy endokrynologia. Sprawdź, gdzie znajduje się najbliższa placówka, w której wykonasz badanie USG tarczycy, piersi, jamy brzusznej albo kolana w korzystnej cenie.