Panorama Zdrowia logo
Blog

Zdrowe i piękne włosy. Koniec z ich wypadaniem.

Włosy pokrywają niemal całe nasze ciało. Z czego na głowie rośnie od 80 do 120 tysięcy włosów, które każdego dnia zwiększają swoją długość o około 0,35 mm.

  • Włosy na całym ciele uczestniczą w procesie termoregulacji, pocenia oraz wydzielania sebum. Te na głowie są szczególnie ważne w kontekście ochrony przed promieniowaniem UV. Jednocześnie włosy stanowią istotny element wizerunku człowieka, wpływają na jego samoocenę, a także atrakcyjność w oczach płci przeciwnej. Warto pamiętać, że nawet najlepszej jakości włos prędzej czy później wypadnie. Każdego dnia tracimy około 100 włosów – jest to całkowicie normalne i wynika z fizjologii włosów.

By zrozumieć mechanizmy rządzące cyklem życia włosa oraz skutecznie dbać o włosy, w pierwszej kolejności trzeba poznać ich anatomię. Budowa skóry głowy:

  • Naskórek
  • Skóra właściwa
  • Tkanka podskórna

Owłosiona skóra głowy – podstawa zdrowia włosów. Skóra głowy, podobnie jak skóra innych części ciała, składa się z trzech warstw- naskórka , skóry właściwej oraz tkanki podskórnej. Naskórek jest zewnętrzną częścią skóry i pełni funkcję ochronną. W skórze właściwej ( znajdującej się pod naskórkiem) zakotwiczone są cebulki włosów w mieszkach włosowych. Znajdują się w niej nerwy oraz naczynia krwionośne, które dostarczają substancji odżywczych potrzebnych do wzrostu włosów. Pod skórą właściwą znajduje się tkanka podskórna, gdzie odnajdziemy tkankę tłuszczową, która pomaga chronić organizm przed zmianami temperatury i w której magazynowane są m. in. substancje odżywcze. Tym, co wyróżnia skórę głowy, jest największe owłosienie ( a także związane z tym unerwienie) oraz liczba gruczołów łojowych, które produkują sebum.

Jak zbudowane są włosy? Każdy włos składa się z żywych i nieożywionych części, które znajdują się zarówno powyżej jak i poniżej naskórka. Mówiąc o gęstości, objętości, kolorze czy strukturze włosów, odnosimy się najczęściej do widocznej części, czyli łodygi włosa ( trzon włosa). Jeżeli zajrzymy do jej wnętrza, najdziemy rdzeń, który zawiera niewielką ilość komórek barwnikowych, a także pęcherzyki gazu, które mogą nadawać włosom siwy lub biały kolor. Co ciekawe, rdzeń występuje tylko w tych grubszych włosach. Otoczony jest korą, która zawiera włókna keratyny, które dzięki zawartości aminokwasów siarkowych, takich jak cysteina i metionina, nadają włosom wytrzymałość i elastyczność. Kora otoczona jest łuską włosa ( osłonka zewnętrzna), która odpowiada za nawilżenie, porowatość i wygląd włosów. Kora zawiera również nadające kolor naszym włosom melaniny: barwnik ciemny – eumelanię i jasny – feomelanię. Pod naskórkiem znajdziemy część żywą włosa ( cebulka, korzeń włosa), która będzie spoczywać w mieszku włosowym. Cebulka włosa, a w zasadzie zakotwiczona w niej brodawka, aktywnie przyczynia się do wzrostu łodygi włosa, dostarczając substancje odżywcze do komórek macierzystych tworzących nowe włosy. Mieszki włosowe są unaczynione i unerwione oraz stanowią ujście dla gruczołów łojowych, którym „zawdzięczamy” przetłuszczanie się włosów po kilku dniach niemycia skóry głowy. Dodatkowo do mieszka włosowego przyczepiony jest mięsień przywłosowy, którego pracę każdorazowo możemy obserwować, widząc na swoim ciele gęsią skórkę lub czując, jak jeżą się nam włosy na głowie.

CYKL WZROSTU WŁOSA

Wiemy już, że nasze włosy rosną i wypadają, jednak nie jest to dziełem przypadku. Każdy włos na naszym ciele przechodzi przez powtarzający się kilkuetapowy cykl, w którym można wyróżnić trzy główne następujące po sobie fazy:

  • Faza wzrostu (anagenu) – podczas której dochodzi do szybkiego wzrostu włosów. W tym czasie cebulki włosowe intensywnie pracują, by wytwarzać włókno włosa. Faza ta może trwać nawet kilka lat ( wpływa na to mają chociażby uwarunkowania genetyczne) – śmiało można powiedzieć, że włos w czasie wzrostu będzie zdrowy i mocny
  • Faza obumierania (katagenu) – w której występuje zahamowanie aktywności cebulki włosa i regresja mieszka włosowego, co prowadzi do zmniejszenia jego średnicy o ponad 15 %, a w konsekwencji do obumarcia włosa- ta faza trwa kilka tygodni
  • Faza spoczynku ( telogenu) – w tym czasie mieszek włosowy jest w stanie uśpienia, nie następuje wzrost łodygi włosa. Faza ta może trwać od kilku tygodni do prawie roku, a jej czas zależny jest od m. in. umiejscowienia włosów na ciele ( np. trwa krócej w przypadku rzęs niż włosów na głowie)

Dodatkowo można wyróżnić jeszcze fazę exogenu, kiedy dochodzi do wypadnięcia włosa, ale w tym samym czasie mieszek włosowy wytwarza kolejny włos, lub fazę kenogenu, w której po wypadnięciu włosa nie następuje wzrost nowego włosa. W fazie kenogenu znajduje się zazwyczaj niewielki odsetek włosów, jednak wyraźny wzrost liczby mieszków włosowych w fazie kenogenu może oznaczać rozpoczęcie procesu łysienia.

CO USZKADZA WŁOSY ?

Nieprawidłowości w strukturze łodygi włosa mogą wynikać z różnych schorzeń zarówno nabytych, jak i wrodzonych ( np. włosy paciorkowate), ale mogą być też spowodowane przez czynniki fizyczne i chemiczne związane z niewłaściwą pielęgnacją czy zabiegami fryzjerskimi. Wśród czynników negatywnie wpływających na strukturę łodygi włosa można wymienić: nadmierne, niewłaściwe czesanie lub szczotkowanie włosów; trwałą ondulację; korzystanie z suszarek, szczotek, lokówek ze zbyt gorącym powietrzem; nadmierne działanie promieni słonecznych; zabiegi rozjaśniające i farbujące włosy; kąpiele w słonej wodzie; nadmierne drapanie lub pocieranie skóry głowy.

W wyniku działania powyższych czynników łodyga włosa staje się sucha, cieńsza, matowa i krucha, co może skutkować łamliwością czy wypadaniem włosów, ponieważ zmiany w strukturze włosa mogą nie tylko obejmować łodygę, ale też wpływać na mieszek włosowy.

JAK ZNALEŚĆ PRZYCZYNĘ WYPADANIA WŁOSÓW ?

Kluczem do poprawy wyglądu włosów i walki z ich wypadaniem jest odnalezienie i zrozumienie przyczyn zaistniałej sytuacji. Bardzo dużym obszarem pracy specjalisty – dermotrychologa są choroby skóry głowy oraz różne rodzaje łysienia, które dotykają coraz więcej osób w róz=żnym wieku – od najmłodszych dzieci po osoby starsze. Dlatego tak ważne jest zdiagnozowanie problemu oraz dobór najlepszej kuracji ( włączając w to wspomagające produkty pielęgnacyjne) po to, by usunąć problem lub jeśli nie jest to możliwe ( mowa przede wszystkim o schorzeniach przewlekłych), zniwelować lub wyciszyć jego skutki.

Do najczęstszych problemów skóry głowy należą:

Łuszczyca. Jedna z najczęstszych chorób skóry o podłożu autoimmunologicznym, objawia się nadmierną produkcją komórek skóry. Jest to choroba przewlekła o różnym nasileniu zmian wędrujących. Może mieć charakter dziedziczny lub nabyty, ale nie można się nią zarazić. Może przebiegać w sposób przewlekły lub nawrotowy. Najczęstsze usytuowanie zmian na skórze głowy to okolice pierwszej linii włosa, częściowo we włosach i poniżej linii włosa. Powstałe zmiany to charakterystyczne ogniska „czerwonych plam” pokrytych srebrzystą łuską o widocznym zarysie powierzchni. Bardzo ważne jest to, by w tym przypadku obok leczenia dermatologicznego stosować odpowiednio dobrane produkty wspomagające, przeznaczone dla osób z łuszczycą, np. zawierające produkty o właściwościach emolientowych.

ŁOJOTOKOWE ZAPALENIE SKÓRY GŁOWY ( ŁZS). Może być spowodowany różnymi czynnikami, m. in. infekcjami grzybiczymi, stresem czy predyspozycjami genetycznymi. ŁZS nie jest zaraźliwe, natomiast jest mocno uzależnione od odpowiedniej pielęgnacji skóry głowy, diety i poziomu stresu. Głównym objawem jest świąd, zaczerwienienie, łuszczenie się skóry głowy i intensywny łojotok. Ważne w prawidłowej pielęgnacji jest stosowanie produktów zawierających składniki złuszczające ( np. ekstrakty z mandarynek), ale również niwelujących swędzenie, podrażnienie czy łuszczenie ( np. łopian).

ŁUPIEŻ TŁUSTY. To bardzo częsta przypadłość, zwłaszcza w okresie dojrzewania czy przekwitania. Charakteryzuje się nadmiernym wydzielaniem sebum na skórze głowy przez gruczoły łojowe oraz nadmiernym złuszczaniem się naskórka i uwarstwieniem się go w lekko żółtawe strupki. Przewlekłość tej choroby może prowadzić nawet do łysienia. Dodatkowo włosy przy łupieżu tłustym szybko się przetłuszczają, mogą nieprzyjemnie pachnieć, a skóra głowy swędzieć i być lekko zaczerwieniona. Żadna z postaci łupieżu nie jest zaraźliwa.

ŁUPIEŻ SUCHY (ZWYKŁY). To najczęstsza forma łupieżu. Może być spowodowany przez nadmierne rozmnażanie bakterii tlenowych, przesuszoną i odwodnioną skórę głowy oraz niewłaściwą dietę, ubogą w minerały ( magnez, cynk, żelazo, potas, selen). Charakteryzuje się sypiącymi się drobnymi płatkami martwego, nadmiernie złuszczonego naskórka. Skóra głowy może być lekko zaczerwieniona i swędząca, a dodatkowo napięta. W przypadku bardzo suchej skóry głowy świetnie sprawdzą się produkty, które ją nawilżą, np. zawierające panthenol oraz len.

ŁYSIENIE ANDROGENOWE ( ŁYSIENIE TYPU MĘSKIEGO I ŻEŃSKIEGO). To jeden z najczęściej występujących typów łysienia. Ma podłoże genetyczne, często jest dziedziczne. Za łysienie androgenowe odpowiedzialny jest hormon – testosteron, a dokładniej nadwrażliwość mieszków włosowych na dihydrotestosteron (DHT). Łysienie androgenowe charakteryzuje się długoterminową utratą włosów w charakterystycznych obszarach i miniaturyzacją cebulki włosa ( czyli odwróconym cyklem włosa – włos po każdej wymianie rośnie coraz mniejszy, cieńszy oraz krótszy, aż w końcu nie odrasta wcale). W przypadku tego rodzaju łysienia najważniejszy jest czas – im wcześniejsza diagnoza, tym lepsze rezultaty kuracji.

Kolejnym krokiem do zdrowych włosów jest dobór odpowiednich preparatów do pielęgnacji. Oto wartościowe surowce, których warto szukać w składach produktów do włosów:

OWOC PALMY SABAŁOWEJ.

Palma sabałowa, czyli bocznia piłkowana, dobrze znana jest wszystkim panom, którzy mają problemy z prostatą. Jak się okazuje, surowiec ten może również wspomóc osoby, które zmagają się z nadmierną utratą włosów wynikającą z negatywnego działania dihydrotestosteronu, czyli aktywnej formy testosteronu, który reagując z mieszkami włosowymi, skraca fazę wzrostu włosa, co sprzyja nadmiernemu wypadaniu. Palma sabałowa zawiera fitosterole i flawonoidy, które hamują proces aktywacji testosteronu do DHT.

KWIAT KONICZYNY CZERWONEJ

Ekstrakty z koniczyny czerwonej są źródłem izoflawonów, które zaliczyć można do tzw. fitoestrogenów. Pomimo, że pochodzą ze źródła roślinnego, to w organizmie mogą oddziaływać na podobne procesy jak estrogeny. Tym samym zmniejszają ryzyko osłabienia włosa wynikającego ze spadku poziomu estrogenów.

NASIONA LNU

Nasiona lnu należą do surowców oleistych – mogą zawierać nawet 40 % tłuszczów, w tym również kwasy tłuszczowe z rodziny omega 3, które z jednej strony wpływają na stan łodygi włosa, dbają o jej elastyczność i wygładzenie, a z drugiej przyczyniają się również do zmniejszenia stanów zapalnych. Co więcej, olej z nasion lnu może pomóc zmniejszyć negatywny wpływ DHT na wzrost włosów.

WYCIĄG Z ŁOPIANU

Łopian to roślina od wieków wykorzystywana do pielęgnacji skóry głowy. Jej wyciągi zawierają składniki łagodzące, które pomagają zmniejszyć skórne stany zapalne czy miejscowe podrażnienia. Dodatkowo łopian reguluje złuszczanie się naskórka, co może przynieść korzyść w zmniejszeniu łupieżu.

OLEJ Z PESTEK MORELI

Nasiona moreli bardzo dobrze znane są w medycynie wschodu, gdzie tradycyjnie wykorzystuje się je w leczeniu różnych dolegliwości skórnych. Okazuje się, że substancje zawarte w oleju z pestek moreli mogą wpływać na proces łuszczenia się skóry, pomagając ustabilizować ten proces. Tym samym olejek ten może pomóc w walce z nadmiarem łupieżowej białej łuski.

BETAINA

To substancja, która zaaplikowana bezpośrednio na owłosioną skórę głowy oddziałuje z łodygą włosa, poprawiając jej nawilżenie, co pomaga utrzymać zdrowy wygląd włosów.

INULINA I KWAS MLEKOWY

To dwa składniki, które wspierają naturalny mikrobion skóry głowy. Inulina wykorzystywana jest przez bakterie jako substancja wzrostowa, a kwas mlekowy pomaga osiągnąć właściwe pH skóry, co sprzyja kolonizacji dobroczynnych bakterii, zmniejszając tym samym ryzyko występowania podrażnień czy stanów zapalnych, które mogą negatywnie wpływać na stan włosów.

 

NAJWAŻNIEJSZE ZASADY PIELĘGNACJI WŁOSÓW:

  • Dwukrotne mycie włosów i skóry głowy odpowiednio dobranymi produktami, z dobrym składem
  • Częstotliwość mycia dopasowana do indywidualnych potrzeb i rodzaju włosa
  • Wczesywanie szerokim grzebieniem produktu nawilżającego włosy i nienakładanie go na skórę głowy, jeśli nie jest do tego przeznaczony
  • Delikatne odciśnięcie włosów z nadmiaru wody bez mocnego ich tarcia
  • Aplikacja produktów wzmacniających lub leczniczych zawsze na lekko przesuszoną skórę głowy, tak aby nie zostały rozcieńczone nadmiarem wody
  • Stosowanie produktów zabezpieczających przed wysoką temperaturą nie tylko w przypadku prostowania czy kręcenia, ale także przed użyciem suszarki
  • Delikatne rozczesywanie włosów, zawsze zaczynając od końcówek, bez szarpania, najlepiej używając dodatkowo produktów do tego przeznaczonych i dobranych do indywidualnych potrzeb
  • Dokładne osuszanie skóry głowy, aby uniknąć nadmiernego jej przetłuszczania, oraz włosów, aby zapobiec ich łamliwości
  • Aby dobrać odpowiednią pielęgnację, warto skorzystać z porad specjalisty
  • Aby uniknąć uszkodzeń chemicznych na włosach, zabiegi fryzjerskie, a zwłaszcza koloryzację, warto wykonywać w sprawdzonych i profesjonalnych salonach

 

Szukasz specjalistów i placówek ochrony zdrowia?

Katalog Medyczny

Dobry lekarz - Katalog medyczny
Szukasz pracy w branży medycznej i zdrowotnej?

Katalog Praca

Dobry lekarz - Katalog praca

Blog Panorama Zdrowia

Polityka Cookies

Niniejsza strona www wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka) do rozszerzenia swojej funkcjonalności. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę na ich stosowanie na swoim urządzeniu.

Nasza polityka prywatności